اجرای عملیات گودبرداری و سیستم نگهداری گود:

اساس انجام عملیات گودبرداری نیازمند مقدماتی چون مطالعات ژئوتکنیک, محاسبه, طراحی و اجرا تحت نظارت مهندسین ژئوتکنیک است. با انجام گود برداری و بخصوص گودبرداری های عمیق تعادل خاک بر هم خورده و وضعیت تنش ها در خاک تغییر می كند. همچنین در اثر عملیات گودبرداری تغییر شکل هایی در خاک بوجود می آید. هر یک از این حالتها می توانند موجب بر هم خوردن تعادل و پایداری سازه مجاور گود شود. در هر یک از این حالات عملیات گودبرداری با شکست مواجه می شود.

از سوی دیگر ساختمان های مجاور كارگاه یا بسیار قدیمی و فاقد انسجام سازه ای بوده و تحمل تغییر شکلهای ناشی از گودبرداری را ندارند یا ساختمان ها جدید بوده و دارای تعداد طبقات نسبتا زیاد هستند و در نتیجه تنش های زیادی را بر خاک وارد می كنند. هریک ازاین حالات مشکلات خاص خود را بر گود برداری تحمیل می نمایند. لذا گودبرداری یک ضرورت است و با گذشت زمان و احداث سازه های بلندتر و با اهمیت تر تعداد گودبرداری های عمیق و نیمه عمیق افزایش خواهد یافت.

 

 

 

پایدارسازی گود عمیق

پروژه سیتی سنتر کرج
عمق گود: 28 متر 

حفاری و نیلینگ

پروژه مجتمع تجاری - اداری بوعلی
عمق گود: 22 متر
اجرای سالجر پایل خاکبرداری و گودبرداری     
         پروژه مجتمع مسکونی یادگار              پروژه مجتمع تجاری- تفریحی گارنت
عمق گود: 15 متر   عمق گود: 43 متر 

روش های متنوعی به منظور اجرای گودبرداری ها وجود دارند كه هریک معایب و مزیت هایی دارند. مهمترین عوامل در انتخاب روش گودبرداری عبارتند از نوع خاک محل و میزان چسبندگی آن, عمق گودبرداری, سرعت اجرا, امکانات و تجهیزات اجرایی موجود مورد نیاز, نیاز یا عدم نیاز به نیروی متخصص برای اجرای نوع خاصی از روش گود برداری, میزان خطر گود با توجه به مشخصات ساختمان های مجاور از لحاظ تعداد طبقات و قدمت ساخت, لایه بندی خاک, میزان دقت در تخمین پارامترهای مقاومتی و مکانیکی خاک, تراز آب زیر زمینی در منطقه, درک مهندس ژئوتکنیک از شواهد توصیفی خاک, میزان لرزه خیزی منطقه و شدت زلزله در منطقه, وسعت و كیفیت مطالعات ژئوتکنیکی صورت گرفته در منطقه و غیره كه در نهایت این عوامل در انتخاب روش اجرایی گود برداری موثرند. در انتخاب روش گودبرداری بایستی از روش هایی استفاده شود كه انعطاف پذیری خوب و سازگاری مناسب با محیط اطراف خود دارند. در استفاده از روش های نوین چون روش شمع درجا, روش نیلینگ و انکراژ بایستی در تخمین پارامترهای مقاومتی خاک و نوع سازه و جزئیات در مراحل طراحی و اجرا دقت كافی شود.

 

توصیه ها در خصوص روش های اصولی اجرایی گودبرداری ها و سازه های نگهبان:

1- استفاده از شمع در گودبرداری یکی از اصولی ترین و مطمئن ترین و پرکاربردترین روش ها است که عموما در گودبرداریهای مهم با موفقیت از آن استفاده شده است. در این روش کمترین سهم به پدیده آرکینگ داده شده و قسمت عمده ای از سطح خاک توسط شمع پوشیده می شود. این روش در خاک های متوسط تا ضعیف بسیار مفید و موثر است. همچنین از این روش در خاک های بسیار خوب و متراکم در گودبرداری های عمیق با موفقیت استفاده شده است.

معمولا شمع ها در این روش به صورت درجا اجرا شده ولی می توان از تکنیک میکروپایل نیز برای اجرای شمع ها استفاده نمود.

بطور معمول در روش های مختلف گودبرداری مانند نیلینگ, انکراژ, دیوار نگهبان, مهار متقابل و غیره از شمع به عنوان یک جز اصلی در مهار گود استفاده می شود. به عبارت دیگر در اجرای گود برداری ها به روش های مختلف ترکیبی از شمع و سایر روش ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

اجرای دیوار برلنی

  پروژه سیتی سنتر کرج 
اجرای دیوار برلنی، انکراژ با مولتی استرند و
شمع درجا 
عمق گود: 28 متر
2- تکنیک میکروپایل به عنوان یک روش نوین می تواند در گودبرداری ها مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از این تکنیک علاوه بر تامین پایداری گود می تواند سبب بهبود پارامترهای مقاومتی خاک شود ( که حاصل از تزریق دوغاب سیمان یا گروت در یک لوله سوراخدار و نفوذ آن به خاک اطراف لوله می باشد.) از میکروپایل می توان در بهسازی زمین , کاهش نشست پذیری خاک , اجرای پرده های آببند , مقابله با پدیده روانگرایی , افزایش باربری زمین , کنترل کشش در فونداسیون و موارد دیگر اشاره نمود. علاوه بر این میکروپایل را می توان به صورت مایل و یا افقی و در زیر فونداسیون ساختمان مجاور نیز اجرا نمود. به این ترتیب فونداسیون ساختمان مجاور تقویت شده و نشست و تغییر شکل افقی در آن کاهش می یابد.

 

تحکیم گود با نیلینگ

پروژه مجتمع تجاری اُپال 
اجرای سازه نگهبان
نيلينگ و انکراژ

عمق گود: 30 متر
  3- یکی از روش های نوین در گود برداری ها روش نیلینگ است. این روش به خصوص در مناطق زلزله خیز (به دلیل انعطاف پذیری زیاد) روشی بسیار مناسب است. اساس روش انکراژ نیز بسیار شبیه نیلینگ است. با این تفاوت که نیل ها همانند آرماتور در بتن مسلح فقط نقش تقویت سطح گسیختگی را بر عهده دارند و این در حالی است که انکرها همانند کابلهای پیش تنیدگی در بتن پیش تنیده عمل می نمایند و پس از قرار گرفتن در داخل خاک از قسمت انتهایی داخل خاک قلاب شده و از قسمت خارجی مجاور گود کشیده می شوند. با اعمال کشش در انکرها خاک در منطقه لغزش احتمالی فشرده می شود. این فشردگی باعث افزایش قابل ملاحظه مقاومت خاک , عملکرد بهتر انکر ها به صورت برشی و کاهش تغییر شکل ها و نشست های ساختمان مجاور در اثر گودبرداری می گردد. اما این روش پرهزینه تر از روش نیلینگ است. به همین دلیل استفاده از هردو روش در کنار هم در یک پروژه پیشنهاد می شود.

 

سیستم نگهدارنده گود و نیلینگ و انکراژ

پروژه بيمارستان بين المللی آرمان
انجام پایداری موقت با
روش نيلينگ و انکراژ

عمق گودبرداری : 20 متر

یکی از نکات مهم در این گونه روش ها این است که انتقال بار می باید تنها و تنها در ناحیه پشت گوه گسیختگی که ناحیه انتقال بار نام دارد به خاک منتقل شود و انتقال بار در ناحیه گوه گسیختگی که ناحیه بدون بار می باشد باعث فرو ریختن گود می گردد. لذا بایستی بار در ناحیه انتقال بار به خاک منتقل شود و در ناحیه بدون بار انتقال تنش بین خاک و انکر به وجود نیاید.

 پایدارسازی موقت گود و نیلینگ

 پروژه مجتمع تجاری پاسداران
اجرای سازه نگهبان نيلينگ و انکراژ 
عمق گود: 24 متر

 

 

4- استفاده از روش خرپایی در خاک های با چسبندگی یا سیمانتاسیون کم به هیچ عنوان توصیه نمی گردد. علاوه بر این در خاکهای با چسبندگی یا سیمانتاسیون متوسط به بالا باید با احتیاط و همراه با تخته کوبی و یا شاتکریت یا دیوار محافظ بتنی از این روش استفاده شود.

5- معمولا سازه های نگهبان خرپایی در ساختمان سازی های شهری و در شرایطی انجام می شود که مطالعات ژئوتکنیک دقیق انجام نشده و وضعیت خاک در آنها شناخته شده نیست. لذا در این حالت تغییرات لایه ها در هنگام گودبرداری بایستی با دقت بررسی شود. بروز ترک, تغییرات لایه ها, وضعیت میان لایه ها, تغییر شکل و حرکت ساختمان های مجاور, تغییرات رطوبت, وضعیت آبهای زیر سطحی و غیره بایستی در این حالت به دقت بررسی شود.

6- حالت اکتیو یک وضعیت گسیختگی در خاک است که با حرکت خاک رخ می دهد. لذا خاک تا زمانی که حرکت نکرده گسیخته نخواهد شد. بنابراین مهار خاک رمز موفقیت یک روش گودبرداری است. در اکثر سازه های نگهبان فضای خالی زیادی بین سازه نگهبان و خاک دیواره گود وجود دارد که اجازه حرکت خاک و ایجاد شرایط گسیختگی را می دهد و سازه نگهبان قادر به انجام وظیفه خود نمی باشد. لذا بایستی این فضای خالی به دقت و با مصالحی که دارای سختی برابر یا بیشتر از خاک می باشد پر شود.
7- بهترین محل برای استقرار سازه نگهبان خرپایی نزدیک محل ستون ساختمان مجاور و بلافاصله از محل اجرای ساختمان در حال گود برداری است. این عمل باعث محدود شدن حرکت ساختمان مجاور و جلوگیری از لغزش موضعی می شود ولی از طرفی دور بودن از محل ستون ساختمان در حال گود برداری باعث تسهیل در اجرای پی و ستون ها می شود.
8- فاصله سازه های نگهبان خرپایی از یکدیگر بسته به نوع خاک متفاوت است. در خاکهای سست و غیرچسبنده این فاصله کمتر و در خاک های متراکم و سیمانته شده یا دارای چسبندگی زیاد این فاصله بیشتر است. اما توصیه می شود این فاصله بیش از 4 متر منظور نشود.
9- مشاهدات نشان می دهند که در اکثر موارد گسیختگی گود برداری هایی که توسط سازه نگهبان خرپایی مهار شده اند به صورت ریزش خاک میان خرپاها بوده است و این در حالی است که خرپاها عملا سالم بوده و به عبارتی نتوانسته اند وارد عمل شوند و مقاومتی از خود نشان دهند.

 

انواع روش‌های پایدارسازی:

 • جداره های مهاربندی شده توسط المان های افقی و مایل(Braced Wall using Wale Struts)
 • جداره های مهاربندی شده تسط المان های کششی(Soldier beam&lagging)
 • جداره های مهاربندی شده توسط سپر کوبی (Braced Sheet Wall)
 • جداره های مهاربندی شده توسط شمع های درجا(Bored Pile Walls)
 • جداره های مهاربندی شده توسط دیواره دیافراگمی (Diaphragm Walls-Slurry Wall)
 • جداره های مهاربندی شده توسط نیلینگ (Soil Nailing)
 • جداره های مهاربندی شده توسط دوخت به پشت (Tie back)
 • جداره های مهاربندی شده توسط میکروپایل (Micropile)
 • جداره های مهاربندی شده توسط خرپا (Truss-Raker)
 • شیبدار کردن (Slop cing)
 • روش Top-Down

درباره ما

  

شرکت مهندسی حفار پایدار تهران در سال 1380 تأسیس شده است و از آن زمان در پروژه های مختلف با ارائه خدمات فنی و مهندسی به خوبی انجام وظیفه نموده و سوابق درخشانی را از خود بجا گذاشته است. مدیران شرکت پیش از تأسیس آن نیز دارای 22 سال سابقه مدیریتی و فعالیت در زمینه های حفاری، تزریق دیوار آببند، گودبرداری، میخکوبی (نیلینگ)، اجرای میکروپایل تا قطر 6 اینچ، شمع گرد درجا و مستطیل (بارت) و کلیه امور تحکیم و تثبیت سازه زیر فونداسیون و همچنین در شرکت فرانسوی سیف باشی به مدت 8 سال و شرکت نوفن به مدت 11 سال به صورت پیمان مدیریت پروژه ها فعالیت جدی داشته اند.


آدرس شرکت نیلینگ

آدرس دفتر مرکزی: تهران ـ بزرگراه یادگار امام ـ نرسیده به خیابان آزادی ـ بلوار شهید تیموری ـ 

 

انتهای خیابان عموزاده ـ پلاک 8 ـ  واحد 1 

شماره تماس شرکت مجری میکروپایل

تلفن: 66021524 021 - 66035535 021       فکس: 66067483 021

ایمیل شرکت مجری شمع بتنی

ایمیل: info[at]hptiran.com          یاهو ایمیل: hptiranco[at]yahoo.com

پیمانکار نیلینگ

کانال تلگرام: HaffarPaidarTehranCo@