جي سي ال (GCL (Geosynthetic clay liner:

 

              GCL

 

GCL يکي ديگر از محصولات ژئوسنتتيک مي‌باشد که در واقع نوعي عايق بنتونيتي محسوب مي‌شود. جي سي ال از يک لايه بنتونيت که معمولاً توسط دو لايه ژئوتکستايل که در اطرافش قرار داده شده است تشکيل مي‌گردد. لايه بنتونيت موجود در جي سي ال پس از تماس با آب، به شدت متورم شده و نفوذپذيري سطح را به مقدار بسيار کمي مي‌رساند. از آنجا که اين عايق ها مزاياي بسياري نسبت به لايه هاي فشرده رسي دارند کاربردهاي فراواني پيدا کرده اند. از جمله اين مزايا ميتوان به نفوذپذيري بسيار کم، خاصيت خود ترميمي، روش نصب راحت تر و موارد ديگر اشاره نمود.
لايه‌هاي GCL به وسيله سيستم مکانيکي نيدل پانچ (Needle Punching machine) به يکديگر متصل مي‌شوند. لايه‌هاي نازک رس بنتونيتي از طريق سوزن‌کاري، کوک‌زني و يا استفاده از مواد چسباننده (صمغي) در ميان دو لايه ژئوتکستايل قرار گرفته است. GCL زماني که هيدراته مي شود يک مسدود کننده موثر در مقابل مايعات، بخار و گازها مي باشند. اين عايق بنتونيتي بيشتر در ساختار بستر سازي و ساخت مکان هايي که نياز به عايق بندي دارد، به کار مي رود.
هدف از توليد اين مصالح، استفاده از خاصيت تورمي بنتونيت هنگام مواجهه با سيالات است که با توجه به اين خاصيت مي توان به ويژگي هاي منحصر به فرد خود جوشي (Self Sealing) و خود ترميمي (Self Healing) دست يافت و بزرگترين نقاط ضعف عايق هاي ژئوسنتتيک ديگر را جبران نمود.

 

اجرای جی سی ال عایق بنتونیتی

 

 

 ويژگي های عایق GCL:

• قابليت جابجايي آسان ( ابعاد هر رول 50*4)
• نصب سريع و آسان بدون نياز به دستگاه هاي خاص و نيروهاي متخصص
• قابليت خود ترميمي
• مقاوم در برابر آب، رطوبت و گازها
• چسبندگي فوق العاده خوب به بتن

مزايای GCL:

• قابليت نصب در مخازن شُرب
• مقاوم در برابر صدمات فيزيکي در هنگام نصب و بعد از آن و قابليت خود ترميمي
• سهل الاجرا بودن در شيب هاي تند
• نصب سريع و آسان بدون نياز به لايه محافظ

 

کاربردهای GCL:

1- آب بندي فونداسيون ساختمان و پي سازه ها
2- آب بندي تونل ها
3- سطوح زيرين محل پوشش دفن زباله
4- آب بندي مخازن نفت و گاز
5- لايه پوشش ثانويه، کانال، منابع آب، حفاظت زير آب و بندهاي قائم

 

آب بندي فونداسيون با عایق بنتونیتی GCL آببندی تونل ها با          آب بندي مخازن نفت و گاز با عایق جی اس ال

    

نقاط قوت و ضعف GCL:

نقاط قوت: 

امکان استفاده در شرايط مرطوب:

اتصال پانل هاي مجاور در اين مواد از طريق هم پوشاني و با توجه به خاصيت خودجوشي (Self Sealing) مصالح صورت مي گيرد. لذا با توجه به عدم نياز به جوش حرارتي، مي توان آن را در محيط مرطوب نيز نصب نمود.
ضمناً روش خاص Needle Punching که اتصال مکانيکي بين ژئوتکستايل هاي بالا و پايين را فراهم آورده، باعث مي شود سديم بنتونيت حتي در مجاورت سيالات جاري از بين نرفته يا بصورت کنترل نشده تورم نيابد.

نقاط ضعف:

1- نفوذ پذيري رس (سديم بنتونيت) در مقايسه با پليمرها بيشتر است. لذا با توجه به عدد نفوذ پذيري رس(K=9-10 m/s) در صورتيکه ميزان نفوذ پذيري کمتري مورد نياز باشد مي توان ترکيبي از GCL و يک لايه نازک ژئوممبران را استفاده نمود.
البته اين ميزان نفوذ پذيري در کاربرد آب بندي ساختماني (Structural Waterproofing) که لايه عايق در کنار لايه اي از بتن قرار مي گيرد کاملاً اطمينان بخش خواهد بود.

2- رس بنتونيت در صورت مواجهه با سيالات و يا خاک داراي مواد قليائي و برخي از نمک ها با غلظت زياد تا حد کمي خاصيت تورمي (Swelling Property) خود را از دست مي دهد. در اين گونه موارد بهتر است ضمن مشخص نمودن ترکيبات شيميايي آب و خاک، در صورت وجود غلظت هاي بالا از مواد قليائي و نمک ها، در ساختار GCL از رس هاي بنتونيت کلسيم و يا انواع پليمريزه آن استفاده نمود.

 

* خاصيت خود ترميمي:

سطح پوشش عايق بنتونيتي (GCL) را مي توان مانند سطح بتن مگر در نظر گرفت، به اين علت که در صورت وقوع آسيب احتمالي بواسطه اجسام نوک تيز نظير آرماتور و يا هنگام بتن ريزي، با توجه به خاصيت خود ترميمي (Self healing) خود بخود محل آسيب ديده ترميم مي شود.

* انعطاف پذيري GCL:

با توجه به انعطاف فوق العاده و عدم نياز به جوشکاري مي توان حتي در گوشه هاي تيز و روي ناهمواريها نيز اين محصول را نصب نمود.

* جزئيات ساده نصب:

نصب اين محصول نياز به ماشين آلات و مهارت خاصي ندارد و نيز اتصال و آب بندي عايق به عواملي نظير سرشمع ها (Head Nails) و ميخ کوبي ها به سهولت امکان پذير است.

* اتصال کامل با سازه مجاور:

نفوذ ريز الياف هاي ژئوتکستايل به بتن باعث درگير شدن کامل عايق با سازه و حصول حداکثر اندرکنش برشي و خمشي بين سازه و عايق مي گردد.

وجود تأييديه هاي معتبر براي اين نوع کاربرد (Structural Waterproofing) نيز مي تواند گواهي بر عملکرد قابل اطمينان اين محصول با کاربرد خاص عايق بندي سازه هاي زيرزميني در شرايط مختلف باشد.

درباره ما

 

 شرکت مهندسی حفار پایدار تهران در سال 1380 تأسیس شده است و از آن زمان در پروژه های مختلف با ارائه خدمات فنی و مهندسی به خوبی انجام وظیفه نموده و سوابق درخشانی را از خود بجا گذاشته است. مدیران شرکت پیش از تأسیس آن نیز دارای 22 سال سابقه مدیریتی و فعالیت در زمینه های حفاری، تزریق دیوار آببند، گودبرداری، میخکوبی (نیلینگ)، اجرای میکروپایل تا قطر 6 اینچ، شمع گرد درجا و مستطیل (بارت) و کلیه امور تحکیم و تثبیت سازه زیر فونداسیون و همچنین در شرکت فرانسوی سیف باشی به مدت 8 سال و شرکت نوفن به مدت 11 سال به صورت پیمان مدیریت پروژه ها فعالیت جدی داشته اند.


آدرس شرکت نیلینگ

آدرس دفتر مرکزی: بزرگراه یادگار امام ـ نرسیده به خیابان آزادی ـ بلوار شهید تیموری ـ 

 

انتهای خیابان عموزاده - پلاک 8 ـ  واحد 1

 

 

شماره تماس شرکت مجری میکروپایل

تلفن: 66021524 - 66035535        فکس: 66067483

 

 

ایمیل شرکت مجری شمع بتنی

ایمیل: info[at]hptiran.com          یاهو ایمیل: hptiranco[at]yahoo.com

 

 

پیمانکار نیلینگ

کانال تلگرام: HaffarPaidarTehranCo@

کاربران آنلاین

ما 67 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم