بتن پاشی (شاتکریت):

بتن پاشیده، نوعی بتن متشکل از سیمان، ماسه و شن است که از طریق یک شیلنگ تحت فشار هوا با سرعت زیاد روی سطوح حفاری شده سنگ پاشیده میشود و به دو روش تر و خشک اجرا میشود و دارای روش اجرای خاصی است، بتن پاشی بوسیله دستگاه پمپ بتن پاش توسط افراد ماهر انجام میشود. از بتن پاشیده شده معمولاً به عنوان قسمتی از سیستم نگهداری و در برخی موارد به عنوان پوشش دائمی استفاده میشود. بتن پاشی بر حسب نوع کلاس تحكیم قبل و بعد از نصب توری فولادی (وایرمش) روی سطوح حفاری انجام گرفته و سپس حفاری گمانه تزریق روی سطح شاتكریت شده صورت می گیرد. برای اجرای صحیح عملیات شاتكریت، سطوح دیواره ها و سقف تونل كه نیاز به بتن پاشی دارند را بایستی از ذرات ریز، گرد و خاک، گل و از هر گونه مواد خارجی پاكسازی نمود که این كار با استفاده از هوای فشرده یا پاشیدن ماسه تحت فشار زیاد انجام میشود. سطوح حفاری تونل قبل از بتن پاشی بایستی بطور كامل با بیل چكش هیدرولیكی لق گیری شود. باید به موازات پیشرفت عملیات حفاری شاتكریت مرحله اول و در صورت مشاهده ناپایداری در سطوح حفاری، نصب وایرمش و شاتكریت مرحله دوم انجام بگیرد.

موارد دستیابی به بتن پاشیده شده با كیفیت مناسب

1- استفاده از شیلنگهای با طول و قطر مناسب

2- ثابت بودن فشار آب حین بتن پاشی

3- تنظیم سرعت خطوط ماسه، سیمان و آب در سر نازل به طوریكه برگشت و اتلاف مصالح به حداقل برسد.

4- نگهداری نازل به وضعیت عمود بر سطح بتن پاشی و حركت نازل بصورت بیضی های همپوش الزامی می باشد.

 shotcrete اجرای شاتکریت


بطور کلی شاتکریت به دو صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد:

1-  شاتکریت مخلوط خشک (Dry Mix Shotcrete)

2- شاتکریت مخلوط تر (Wet Mix Shotcrete)


شاتکریت مخلوط خشک (DMS):

دراین روش، آب مورد نیاز شاتکریت در مرحله آخر و در حین خروج مواد از سرنازل به آن اضافه می‌شود. از این روش برای کارهای تعمیراتی و روکش به ضخامت کمتر از 10 سانتیمتر استفاده می‌شود. از آن جایی که در این روش از مصالح سنگی درشت دانه استفاده نمی‌شود، لذا بتن به دست آمده دارای مقاومت مکانیکی بالایی نمی باشد.

معایب شاتکریت مخلوط خشک:

  • به علت نرسیدن آب به همه دانه‌ها، ممکن است بعضی قسمتها هیدراته نشده باقی بمانند.
  • گرد و غبار ناشی از پراکنده شدن دانه سیمان در محل کارگاه زیاد است.
  • به دلیل نچسبیدن ملات (بدلیل هیدراته نشدن) بخش عمده ای از آن به هدر می رود.

شاتکریت مخلوط  تر (WMS):

در این روش، بتن آماده به داخل پمپ شاتکریت ریخته شده و پس از انتقال توسط لوله، به سطح کار پاشیده می‌شود. از مخلوط تر، در مکان هائی که مقاومت فشاری بالایی مد نظر است، استفاده می‌شود. در این روش امکان اجرای دیوار بتنی با ضخامت 50 سانتیمتر و سقف به ضخامت 20 سانتیمتر در یک مرحله امکان پذیر است.

مزایای شاتکریت مخلوط  تر:

• به طور معمول، نیاز به قالب بندی ندارد و بدین ترتیب هزینه‌های قالب بندی و تجهیزات نیروی انسانی و زمان انجام عملیات بطور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. عدم استفاده از قالب سبب می‌شود که کارگر بتواند فضای کار را دیده و بتن را به شکل مناسبی بین میلگردها جای دهد.

• امکان اجرای سازه‌های بتنی با اشکال منحنی، مدور و غیر منظم (مثل استخر و آبگیر)
• امکان تثبیت کوه‌ها و صخره‌ها با پوشاندن آنها با یک شبکه مش و پاشیدن بتن روی آنها
• روکش کردن پایه پل ها و لاینینگ تونل‌ها
• افزایش ضخامت لوله‌های بتنی در محیط های خورنده و خطرناک در مقابل آتش
• مقاومت مکانیکی بهتر نسبت به شاتکریت مخلوط خشک
• چسبندگی بهتر بین بتن و میلگرد
• کاهش نفوذ پزیری و آب بندی مناسب

یکی از کاربردهای وسیع WMS که نیاز به تخصص زیاد ندارد، احداث استخر و آبگیر است. در این حالت، به علت فشار بالای هوا، آب بندی به خوبی انجام شده و نفوذ پذیری بسیار کم می شود. از کاربردهای دیگر WMS در تعمیرات سدها است. از این نوع شاتکریت می توان در اجرای سرریزها، لاینینگ تونل های انحراف، روکش کردن بدنه سد (بمنظور تقویت سازه‌ای) و تثبیت دیوارهای حایل و کوه‌های اطراف سد استفاده کرد.

عملیات شاتکریت در گودهای عمیق نیلینگ و عملیات شاتکریت اجرای نیلینگ و عملیات بتن پاشی
اجرای عملیات شاتکریت در پروژه های شرکت مهندسی حفار پایدار تهران

مشخصات و کیفیت شاتکریت:

نوع و كیفیت سیمان مصرفی باید از تیپ پنج مطابق با حدود مشخصات استاندارد ASTM-C150 باشد. عیار سیمان در مخلوط خشک 400 تا 450 كیلوگرم در متر مكعب باشد. نسبت آب به سیمان 0.4 تا 0.45 در نظر گرفته میشود. نسبت شن و ماسه به سیمان 3.5 تا 4 می باشد. آب مصرفی باید تمیز و فاقد هرگونه مواد مضر برای بتن و فولاد باشد. رطوبت مجاز موجود در شن و ماسه باید بین 3 تا 5 درصد باشد. كیفیت مصالح شن و ماسه مصرفی باید شرایط مندرج در استاندارد ASTM-C33 را برآورده نماید. ضمناً قبل از آغاز عملیات اجرایی باید از واكنشزا نبودن مصالح مصرفی با سیمان اطمینان حاصل نمود. فشار مناسب هوای ورودی به دستگاه شاتكریت 6 بار بوده و قطر لوله دستگاه 50 میلی متر است و حداقل گنجایش كمپرسور 21 متر مكعب در دقیقه میباشد. ضمناً حداقل فشار هوا برای 30 متر طول لوله انتقال مصالح باید 3 بار باشد به ازای هر 15 متر لوله اضافه و هر 8 متر اختلاف ارتفاع دستگاه شاتكریت با سر شیلنگ فشار هوا باید به مقدار 0.35 بار افزایش یابد. فشار آب در سر شیلنگ در حین كاربرد روش خشک باید بین 1 تا 2 بار بیش از فشار هوا باشد. فاصله بهینه سرشیلنگ تا سطح مورد نظر باید بین 0.6 تا 1.2 متر باشد. جهت بتن پاشی باید حتی المقدور عمود بر سطح كار بوده و هیچگاه از 45 درجه (زاویه نسبت به خط عمود) تجاوز ننماید. به طور كلی ضخامت هر لایه شاتكریت 50 میلیمتر و حداكثر 100 میلیمتر میباشد.
كیفیت پاشیدن شاتكریت به میزان زیادی، به مهارت و تجربه اپراتور بستگی دارد. روشهای اجرایی بایستی به نحوی بهبود یابد تا اهداف ذیل حاصل شود.

1. حداقل پس ریز
2. عدم وجود پس ریز در شاتكریت پرداخت شده
3. ایجاد صاف ترین سطح ممكن در شاتكریت پرداخت شده
4. حداقل ترکهای انقباضی
5. هیچ گونه فضای خالی در شاتكریت وجود نداشته باشد.
6. چسبندگی خوب شاتكریت به سنگ و سطوح دیگر، حاصل گردد.

اجرای عملیات بتن پاشی اجرای صحیح شاتکریت 

درباره ما

  

شرکت مهندسی حفار پایدار تهران در سال 1380 تأسیس شده است و از آن زمان در پروژه های مختلف با ارائه خدمات فنی و مهندسی به خوبی انجام وظیفه نموده و سوابق درخشانی را از خود بجا گذاشته است. مدیران شرکت پیش از تأسیس آن نیز دارای 22 سال سابقه مدیریتی و فعالیت در زمینه های حفاری، تزریق دیوار آببند، گودبرداری، میخکوبی (نیلینگ)، اجرای میکروپایل تا قطر 6 اینچ، شمع گرد درجا و مستطیل (بارت) و کلیه امور تحکیم و تثبیت سازه زیر فونداسیون و همچنین در شرکت فرانسوی سیف باشی به مدت 8 سال و شرکت نوفن به مدت 11 سال به صورت پیمان مدیریت پروژه ها فعالیت جدی داشته اند.


آدرس شرکت نیلینگ

آدرس دفتر مرکزی: تهران ـ بزرگراه یادگار امام ـ نرسیده به خیابان آزادی ـ بلوار شهید تیموری ـ 

 

انتهای خیابان عموزاده ـ پلاک 8 ـ  واحد 1 

شماره تماس شرکت مجری میکروپایل

تلفن: 66021524 021 - 66035535 021       فکس: 66067483 021

ایمیل شرکت مجری شمع بتنی

ایمیل: info[at]hptiran.com          یاهو ایمیل: hptiranco[at]yahoo.com

پیمانکار نیلینگ

کانال تلگرام: HaffarPaidarTehranCo@