ماده منبسط شونده دكسپن:

یكی دیگر از انواع پودر های منبسط شونده، پودر منبسط شونده دكسپن می باشد. این ماده در حال حاضر در ایالات متحده كاربرد زیادی در استخراج سنگهای ساختمانی و همچنین تخریب مكانهایی از قبیل ساختمانهای مسكونی كه در شرایطی قرار گرفته اند كه نمی توان از مواد منفجره استفاده كرد و یا احداث ترانشه هایی برای امور اكتشافی و نهایتاً به طور محدود در حفاری های عمرانی مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده را نیز همانند مواد منبسط شونده دیگر، در بازار به صورت پودر، در بسته های پنج كیلویی و در جعبه های بیست كیلویی می توان تهیه كرد.

آماده سازی ماده منبسط شونده دكسپن:

همانطوری كه در قسمت قبل توضیح داده شد. این ماده به صورت پودر در بازار موجود بوده و برای آماده سازی آن می بایست همانند مواد منبسط شونده دیگر با نسبت مشخصی با آب مخلوط شود، نسبتی كه شركت سازنده، برای آماده سازی این ماده پیشنهاد كرده، نسبت 1.5 به 5 می باشد. برای انجام آماده سازی یك بسته 5 كیلویی از ماده را با 1.5 لیتر آب مخلوط كرده و با یك دستگاه هم زن، ماده را كاملاً و به طور یكنواخت در آب تركیب می كنند. باید توجه داشت كه دوغاب حاصله می بایست به طور كامل با آب تركیب گردد. لازم به ذكر است به منظور استفاده از این ماده در برشهای كف پمپهای مخصوصی تهیه شده كه به این ماده این امكان را می دهد كه در برشهای كف نیز مورد استفاده قرار گیرد.

الگوی حفاری پیشنهاد شده:

برای حفر چالها می توان از وسایل ساده حفاری، مثل چكشهای حفاری استفاده كرد كه این امر نیاز به دستگاههای سنگین و گرانقیمت حفاری را برطرف می كند. لازم به ذكر است كه میزان طول حفاری انجام شده به اندازه 80 تا 90 درصد طول دیواره سنگی، در هنگام استخراج سنگهای ساختمانی می باشد. قطر چالها ی حفاری و فاصله ما بین آنها بستگی به نوع كاربرد این ماده دارد. به این منظور یك سری الگوهای حفاری پیشنهاد شده از طرف شركت سازنده برا ی اهداف خاص، در زیر آمده است:

• الگوی حفاری ارائه شده برای تخریب پی در پلها:

قطر چال 38 تا 50 میلی متر و فاصله چالها از یكدیگر 30 تا 40 سانتی متر، برای تخریب پی در پلها از طرف شركت سازنده پیشنهاد شده است.

• الگوی حفاری ارائه شده برای تخریب پی ساختمانها:

قطر چال پیشنهاد شده در این الگو 38 تا 50 میلی متر و فاصله چالها از یكدیگر 20 تا 30 سانتی متر از طرف شركت سازنده پیشنهاد شده است.

• الگوی حفاری ارائه شده برای تخریب بتن های مسلح:

قطر چال 38 تا 50 میلی متر و فاصله چالها از یكدیگر 20 سانتی متر، برای این منظور از طرف شركت سازنده پیشنهاد شده است.

• الگوی حفاری ارائه شده برای حفر ترانشه:

قطر چال 50 میلی متر و فاصله چالها از یكدیگر 20 سانتی متر، از طرف شركت سازنده پیشنهاد شده است.

طریقه پر كردن چالها:

برای پر كردن چالها ابتدا می بایست كه چالها را به طور كامل از گرد و غبار پاك كرد. كه بدین منظور می توان از پمپهای بادی ساخته شده، استفاده كرد بعد از اینكه چالها به خوبی از گرد و غبار پاك شد. ماده را در آب به نسبت مورد نظر (نسبت 5 به 1 ) تركیب كرده و حداكثر ظرف مدت 10 تا 15 دقیقه می بایست چالها را از دوغاب پر كرد. هنگام پر كردن باید توجه داشت كه كل طول چال را نباید از دوغاب پر كرد بلكه دوغاب در قسمت بالا به اندازه 1 تا 1.5 اینچ از لبه چال می بایست فاصله داشته باشد. میزان مصرف ماده دكسپن به ازای چالهای مختلف در جدول زیر نشان داده شده است كه به طور متوسط در حدود 20 كیلوگرم از این ماده برای پر كردن یك چال به قطر 3.8 سانتی متر و طول 10 متر، مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از دستكش و عینكهای مخصوص ایمنی در هنگام استفاده از این ماده از طرف شركت سازنده توصیه شده است.

زمان لازم برای ترك و برش سنگ:

پدیده ترك خوردن به طور متوسط دو ساعت بعد از پر كردن چالها رخ می دهد. كه این زمان بستگی به دمای محیط و نوع سنگ دارد و در نهایت برای برش سنگ مدت زمانی در حدود  16 ساعت نیاز می باشد. بهترین زمان پیشنهاد شده برای استفاده از این ماده در فصل تابستان، هنگام صبح و یا به هنگام عصر زمانیكه سنگ دمای خود را از دست داده است، می باشد. در زمستان نیز برای بالا بردن عملكرد این ماده، پیشنهاد شده است كه مقداری كلرید كلسیم با نسبت 1 به 100 در هنگام تهیه دوغاب به ماده اضافه گردد. برای مثال برای آماده سازی 10 كیلوگرم ماده دكسپن مقدار 100 گرم ماده كلرید كلسیم احتیاج است تا به آن اضافه گردد.

درباره ما

  

شرکت مهندسی حفار پایدار تهران در سال 1380 تأسیس شده است و از آن زمان در پروژه های مختلف با ارائه خدمات فنی و مهندسی به خوبی انجام وظیفه نموده و سوابق درخشانی را از خود بجا گذاشته است. مدیران شرکت پیش از تأسیس آن نیز دارای 22 سال سابقه مدیریتی و فعالیت در زمینه های حفاری، تزریق دیوار آببند، گودبرداری، میخکوبی (نیلینگ)، اجرای میکروپایل تا قطر 6 اینچ، شمع گرد درجا و مستطیل (بارت) و کلیه امور تحکیم و تثبیت سازه زیر فونداسیون و همچنین در شرکت فرانسوی سیف باشی به مدت 8 سال و شرکت نوفن به مدت 11 سال به صورت پیمان مدیریت پروژه ها فعالیت جدی داشته اند.


آدرس شرکت نیلینگ

آدرس دفتر مرکزی: تهران ـ بزرگراه یادگار امام ـ نرسیده به خیابان آزادی ـ بلوار شهید تیموری ـ 

 

انتهای خیابان عموزاده ـ پلاک 8 ـ  واحد 1 

شماره تماس شرکت مجری میکروپایل

تلفن: 66021524 021 - 66035535 021       فکس: 66067483 021

ایمیل شرکت مجری شمع بتنی

ایمیل: info[at]hptiran.com          یاهو ایمیل: hptiranco[at]yahoo.com

پیمانکار نیلینگ

کانال تلگرام: HaffarPaidarTehranCo@