روش جت گروتینگ (Jet Grouting):

 

اجرای جت گروتینگ مراحل جت گروتینگ
مراحل اجرای روش جت گروتینگ

 

اجراي روش جت گروتینگ اغلب براي تغییر شرایط خاك یا تثبیت خاك استفاده می شود. در این روش سیال یا دوغاب با فشار و سرعت بسیار بالا در خاك تزریق می شود، این دوغاب به صورت کامل ساختمان خاك را به هم می زند و ذرات خاك را با هم مخلوط می کند و یک توده همگن به صورت درجا تولید می کند. در این عملیات از یک پمپ با فشار بالا استفاده می شود که دوغاب را از میان راد حفاري و نازلی که بالاي سرمته جانمایی شده است انتقال می دهد. سرعت بالا و انرژي زیاد جت, خاك را به هم می ریزد و دوغاب را با خاك اطراف راد حفاري مخلوط می کند و باعث اصلاح و استحکام خاك می شود.

براي رسیدن به عمق مورد نیاز چال, بوسیله روشهاي چرخشی یا چرخشی ضربه اي از آب, هواي فشرده, بنتونیت یا ریزش یک سیال استفاده می شود. وقتی که به عمق مورد نظر رسیدیم ریزش سیال قطع می شود و دوغاب با فشار بالا Mpa) 60 -20) از طریق نازل افشان در خاك تزریق می شود. راد حفاري همزمان با چرخش, به کندي بیرون کشیده میشود (سرعت چرخش بین 10 تا 30 (rpm) و نسبت عقب آمدن بین 20 تا cm/min) 50) در نوسان است.)
این روش به نوع زمین وابسته نیست و امروزه به عنوان یک تکنیک کارآمد مد نظر بسیاري از کارشناسان و متخصصان قرار گرفته است. با توجه به بهسازي خاك به صورت برجا و امکان استفاده از این تکنیک در انواع خاکها این روش به صورت یک تکنیک متداول و مرسوم در برنامه هاي ژئوتکنیکی کشورهایی که عملیات تونل کاري و یا طرحهاي نوسازي و توسعه شهري صنعتی دارند, مشخص شده است.

روشهاي اجرا جت گروتینگ:

الف) روش One - fluid system) F1):

این روش ساده ترین تکنیک تزریق با فشار بالا می باشد. سیال مورد استفاده در این روش دوغاب سیمان بوده که بطور همزمان وظیفه تخریب و تزریق تشکیلات موجود را بر عهده دارد. این عملیات در هر لایه ادامه می یابد تا ستونی از مصالح بهسازي شده تشکیل گردد. ( در واقع در این روش ستونی مستحکم که ترکیبی از خاك سست و دوغاب است جایگزین خاك سست می شود.)

‌ب) روش Two- fluid System) F2): 

این روش حالت پیشرفته تر از روش قبلی بوده که در آن اثر برشی جهت دوغاب بطور قابل توجهی بوسیله پوششی از هواي فشرده با فشار حدود 7 تا 12 بار افزایش می یابد. در این روش نسبت ستونهایی با قطر بزرگتر حاصل شده و از طرفی امکان بهسازي حجم F1، به بیشتري از فاصله تزریق نیز میسر می باشد.

ج) روش Three-fluid System) F3):

در این روش جت آب همراه با پوششی از هوا وظیفه برش و تخریب تشکیلات موجود را بر عهده دارد به طوري که نازل مربوط به تزریق دوغاب در بخش پایینی در جهت دیگر قرار می گیرد. در این روش همراه با کارآیی بهتر جت برشی (آب و هوا) رسیدن به حجم بالایی از مناطق بهسازي شده نیز ممکن خواهد بود. در تکنیک هاي به لحاظ افزایش مواد باطله وجود هوا باعث سهولت در تخلیه این F2 و F3 مواد می شود و در شرایطی که جهت جریان جت از حالت عمودي به افقی تغییر یابد افزایش میزان هوا باعث کاهش کارآیی عملیات می شود و از این رو می توان گفت که منحصراً براي انجام تزریق در جهت افقی ازتکنیک F1 استفاده می شود.

 

روش سه جزئی جت گروتینگ

روش سه جزئی

 

عملیات جت گروتینگ:

جت گروتینگ شامل دو بخش حفاري و تزریق می باشد که داخل گمانه هاي حفاري شده لوله گذاري نمی شود و فقط تزریق انجام می گردد.

نتیجه گیري:

براي بهسازي خاك به صورت برجا روشهاي متعددي وجود دارد. یکی از مزیتهاي روش جت گروتینگ نسبت به دیگرروشهاي تزریق, امکان کاربرد آن در خاکهاي مختلف است. این روش می تواند از هر نقطه دسترسی مناسب شروع و در هر عمق نیز خاتمه یابد, به عبارت دیگر امکان بهسازي در هر ناحیه دلخواه مقدور می باشد. بعلاوه این روش بصورت عمودي و یا افقی و در بالا و یا پایین سطح آب زیرزمینی می تواند بکارگرفته شود. در هر حال از این تکنیک می توان در تقویت پی سازه و یا حفاری هاي روباز, ساخت و ایجاد مهارهاي خاکی و یا تثبیت خاك , پایداري شیبها و حتی محصور کردن مواد زائد و خطرناك و توقف نشت آنها به آبهاي زیرزمینی استفاده کرد. همچنین این روش در محدوده پهنه هاي گسل با علم به ناپایدار بودن زونهاي برشی و بریده خصوصا در تشکیلات خاکی و یا سنگی ضعیف و سست که تمهیدات لازم جهت جلوگیري از ریزش سقف و یا دیواره هاي تونل پس از حفاري ضروري است می تواند چاره ساز باشد.

درباره ما

 

 شرکت مهندسی حفار پایدار تهران در سال 1380 تأسیس شده است و از آن زمان در پروژه های مختلف با ارائه خدمات فنی و مهندسی به خوبی انجام وظیفه نموده و سوابق درخشانی را از خود بجا گذاشته است. مدیران شرکت پیش از تأسیس آن نیز دارای 22 سال سابقه مدیریتی و فعالیت در زمینه های حفاری، تزریق دیوار آببند، گودبرداری، میخکوبی (نیلینگ)، اجرای میکروپایل تا قطر 6 اینچ، شمع گرد درجا و مستطیل (بارت) و کلیه امور تحکیم و تثبیت سازه زیر فونداسیون و همچنین در شرکت فرانسوی سیف باشی به مدت 8 سال و شرکت نوفن به مدت 11 سال به صورت پیمان مدیریت پروژه ها فعالیت جدی داشته اند.


آدرس شرکت نیلینگ

آدرس دفتر مرکزی: بزرگراه یادگار امام ـ نرسیده به خیابان آزادی ـ بلوار شهید تیموری ـ 

 

انتهای خیابان عموزاده - پلاک 8 ـ  واحد 1

 

 

شماره تماس شرکت مجری میکروپایل

تلفن: 66021524 - 66035535        فکس: 66067483

 

 

ایمیل شرکت مجری شمع بتنی

ایمیل: info[at]hptiran.com          یاهو ایمیل: hptiranco[at]yahoo.com

 

 

پیمانکار نیلینگ

کانال تلگرام: HaffarPaidarTehranCo@

کاربران آنلاین

ما 1132 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم