روش جت گروتینگ (Jet Grouting):

 

اجرای جت گروتینگ مراحل جت گروتینگ
مراحل اجرای روش جت گروتینگ

اجرای روش جت گروتینگ اغلب برای تغییر شرایط خاك یا تثبیت خاك استفاده می شود. در این روش سیال یا دوغاب با فشار و سرعت بسیار بالا در خاك تزریق می شود، این دوغاب به صورت کامل ساختمان خاك را به هم می زند و ذرات خاك را با هم مخلوط می کند و یک توده همگن به صورت درجا تولید می کند. در این عملیات از یک پمپ با فشار بالا استفاده می شود که دوغاب را از میان راد حفاری و نازلی که بالای سرمته جانمایی شده است انتقال می دهد. سرعت بالا و انرژی زیاد جت, خاك را به هم می ریزد و دوغاب را با خاك اطراف راد حفاری مخلوط می کند و باعث اصلاح و استحکام خاك می شود.

برای رسیدن به عمق مورد نیاز چال, بوسیله روشهای چرخشی یا چرخشی ضربه ای از آب, هوای فشرده, بنتونیت یا ریزش یک سیال استفاده می شود. وقتی که به عمق مورد نظر رسیدیم ریزش سیال قطع می شود و دوغاب با فشار بالا Mpa) 60 -20) از طریق نازل افشان در خاك تزریق می شود. راد حفاری همزمان با چرخش, به کندی بیرون کشیده میشود (سرعت چرخش بین 10 تا 30 (rpm) و نسبت عقب آمدن بین 20 تا cm/min) 50) در نوسان است.)
این روش به نوع زمین وابسته نیست و امروزه به عنوان یک تکنیک کارآمد مد نظر بسیاری از کارشناسان و متخصصان قرار گرفته است. با توجه به بهسازی خاك به صورت برجا و امکان استفاده از این تکنیک در انواع خاکها این روش به صورت یک تکنیک متداول و مرسوم در برنامه های ژئوتکنیکی کشورهایی که عملیات تونل کاری و یا طرحهای نوسازی و توسعه شهری صنعتی دارند, مشخص شده است.

 

روشهای اجرا جت گروتینگ:

الف) روش One - fluid system) F1)

این روش ساده ترین تکنیک تزریق با فشار بالا می باشد. سیال مورد استفاده در این روش دوغاب سیمان بوده که بطور همزمان وظیفه تخریب و تزریق تشکیلات موجود را بر عهده دارد. این عملیات در هر لایه ادامه می یابد تا ستونی از مصالح بهسازی شده تشکیل گردد. ( در واقع در این روش ستونی مستحکم که ترکیبی از خاك سست و دوغاب است جایگزین خاك سست می شود.)

‌ب) روش Two- fluid System) F2) 

این روش حالت پیشرفته تر از روش قبلی بوده که در آن اثر برشی جهت دوغاب بطور قابل توجهی بوسیله پوششی از هوای فشرده با فشار حدود 7 تا 12 بار افزایش می یابد. در این روش نسبت ستونهایی با قطر بزرگتر حاصل شده و از طرفی امکان بهسازی حجم F1، به بیشتری از فاصله تزریق نیز میسر می باشد.

ج) روش Three-fluid System) F3)

در این روش جت آب همراه با پوششی از هوا وظیفه برش و تخریب تشکیلات موجود را بر عهده دارد به طوری که نازل مربوط به تزریق دوغاب در بخش پایینی در جهت دیگر قرار می گیرد. در این روش همراه با کارآیی بهتر جت برشی (آب و هوا) رسیدن به حجم بالایی از مناطق بهسازی شده نیز ممکن خواهد بود. در تکنیک های به لحاظ افزایش مواد باطله وجود هوا باعث سهولت در تخلیه این F2 و F3 مواد می شود و در شرایطی که جهت جریان جت از حالت عمودي به افقی تغییر یابد افزایش میزان هوا باعث کاهش کارآیی عملیات می شود و از این رو می توان گفت که منحصراً براي انجام تزریق در جهت افقی از تکنیک F1 استفاده می شود.

روش سه جزئی جت گروتینگ
روش سه جزئی 


عملیات جت گروتینگ:

جت گروتینگ شامل دو بخش حفاری و تزریق می باشد که داخل گمانه های حفاری شده لوله گذاری نمی شود و فقط تزریق انجام می گردد.

نتیجه گیری:

برای بهسازی خاك به صورت برجا روشهای متعددی وجود دارد. یکی از مزیتهای روش جت گروتینگ نسبت به دیگر روشهای تزریق, امکان کاربرد آن در خاکهای مختلف است. این روش می تواند از هر نقطه دسترسی مناسب شروع و در هر عمق نیز خاتمه یابد, به عبارت دیگر امکان بهسازی در هر ناحیه دلخواه مقدور می باشد. بعلاوه این روش بصورت عمودی و یا افقی و در بالا و یا پایین سطح آب زیرزمینی می تواند بکارگرفته شود. در هر حال از این تکنیک می توان در تقویت پی سازه و یا حفاری های روباز, ساخت و ایجاد مهارهای خاکی و یا تثبیت خاك , پایداری شیبها و حتی محصور کردن مواد زائد و خطرناك و توقف نشت آنها به آبهای زیرزمینی استفاده کرد. همچنین این روش در محدوده پهنه های گسل با علم به ناپایدار بودن زونهای برشی و بریده خصوصا در تشکیلات خاکی و یا سنگی ضعیف و سست که تمهیدات لازم جهت جلوگیری از ریزش سقف و یا دیواره های تونل پس از حفاری ضروری است می تواند چاره ساز باشد.

درباره ما

  

شرکت مهندسی حفار پایدار تهران در سال 1380 تأسیس شده است و از آن زمان در پروژه های مختلف با ارائه خدمات فنی و مهندسی به خوبی انجام وظیفه نموده و سوابق درخشانی را از خود بجا گذاشته است. مدیران شرکت پیش از تأسیس آن نیز دارای 22 سال سابقه مدیریتی و فعالیت در زمینه های حفاری، تزریق دیوار آببند، گودبرداری، میخکوبی (نیلینگ)، اجرای میکروپایل تا قطر 6 اینچ، شمع گرد درجا و مستطیل (بارت) و کلیه امور تحکیم و تثبیت سازه زیر فونداسیون و همچنین در شرکت فرانسوی سیف باشی به مدت 8 سال و شرکت نوفن به مدت 11 سال به صورت پیمان مدیریت پروژه ها فعالیت جدی داشته اند.


آدرس شرکت نیلینگ

آدرس دفتر مرکزی: تهران ـ بزرگراه یادگار امام ـ نرسیده به خیابان آزادی ـ بلوار شهید تیموری ـ 

 

انتهای خیابان عموزاده ـ پلاک 8 ـ  واحد 1 

شماره تماس شرکت مجری میکروپایل

تلفن: 66021524 021 - 66035535 021       فکس: 66067483 021

ایمیل شرکت مجری شمع بتنی

ایمیل: info[at]hptiran.com          یاهو ایمیل: hptiranco[at]yahoo.com

پیمانکار نیلینگ

کانال تلگرام: HaffarPaidarTehranCo@