1- مواد افزودنی تسریع کننده (زودگیر کننده ها)

این ماده به منظور تسریع در گیرش بتن و کسب مقاومت بتن در سن کمتر یا به هر دو منظور به کار می رود. از جمله مشهورترین و بهترین تسریع کننده کلروکلسیم (Cacl2) می باشد . این ماده را ابتدا با آب بتن مخلوط کرده سپس به مخلوط شن و ماسه و سیمان می افزایند.

نکته 1: استفاده از این ماده در بتن بدون آرماتور مجاز است و مقدار آن نباید از 2 درصد وزنی سیمان تجاوز کند.
نکته 2: در سازه های آبی ( دیوارهای مخازن و کانالهای آب ) نباید از این ماده استفاده نمود چون آب در بتن نشت کرده و از کلرورکلسیم مصرفی آنچه را عمل نکرده است مجددا فعال می کند.
نکته 3: مواد دیگری از جمله کلرورسدیم و کلرورباریم را می توان جزء تسریع کننده ها شمرد.


2- مواد افزودنی کندگیر کننده

به منظور به تاخیر انداختن گیرش بتن به کار می رود و به سه نوع کندگیرکننده، کندگیر کننده و کاهنده آب معمولی، کندگیر کننده و کاهنده قوی آب تقسیم می شوند . یکی از کندگیر کننده ها گلوکنات سدیم ( شکر ) می باشد.

    
3- روان کننده ها

به منظور بهبود کارایی بتن تازه به کار می رود که به نام پلاستی سایزر و نوع مرغوب آن به نام سوپر پلاستی سایزر یا فوق روان کننده عرضه می شود. روان کننده ها به میزان جزئی مقاومت فشاری بتن را کاهش می دهند ولی تاثیر افزایش نسبت آب به سیمان برای رسیدن به کارایی مناسب در مقایسه با اضافه کردن روان کننده، در کاهش مقاومت فشاری بتن، به مراتب بیشتر است.


4- مواد افزودنی حباب ساز

مواد افزودنی حباب ساز موادی هستند که سبب تشکیل حباب های بسیار ریز هوا (ریزتر از 0.05 میلیمتر ) که بطور یکنواخت در حجم بتن یا ملات توزیع شده اند، می گردند. این حباب ها باید پس از سخت شدن بتن یا ملات در آن باقی بمانند.


مزایا:

• افزایش قابلیت آب بندی
• افزایش مقاومت در مقابل یخبندان
• کاهش امکان تورق
• کاهش میزان جذب آب
• افزایش مقاومت در مقابل حمله سولفاتها
• کاهش امکان جداشدن دانه ها
• افزایش مقاومت در مقابل شرایط جوی
• کاهش امکان آب انداختن بتن
• کاهش میزان افت و خزش
• افزایش میزان روانی بتن


5- ضدیخ ها

این نوع ماده افزودنی در مواردی بکار می روند که امکان یخ زدن بتن تازه (دمای زیر صفر درجه) فراهم باشد. استفاده از ضد یخ در بتن، همچنین باعث کاهش مقاومت نهائی بتن می شود. میزان مصرف آن بر اساس توصیه کارخانه سازنده تعیین می شود.

ضد یخ ها دو کار عمده انجام می دهند:

1. دمای انجماد آب را بسته به میزان مصرف آنها پائین می آورند.
2. تا حدی نقش تسریع کننده دارند.

 

چگونگي تاثير مواد افزودني شيميايي در بتن:

مواد افزودني شيميايي را مي توان بر حسب چگونگي تاثير آنها در بتن به دو گروه تقسیم کرد:
1- مواد افزودني با اثر فيزيكي
2- مواد افزودني با اثر شيميايي

مواد افزودني كه اثر فيزيكي در بتن دارند معمولا مواد اثر كننده بر سطح هستند اينها موادی هستند كه در سطح مشترك بين دو فاز آميخته نشدني متمركز مي شوند و نيروهاي فيزيكي-شيميايي موثر بر اين سطح مشترك را تغيير مي دهند. اين مواد موجب كاهش نيروي كشش سطحي بين مايع و جامد و يا مايع و گاز مي شوند و باعث روان شدن بتن مي شوند يا ايجاد حباب هوا را بتن ميسر ميسازند. اين مواد تغييري در روند هيدراسيون سيمان بوجود نمي آورند.

مواد افزودني كه اثر شيميايي در بتن دارند، موجب تغيير در روند هيدراسيون سيمان مي شوند. اين تغيير مي تواند در تاخير گيرش و يا تسريع گيرش و سخت شدن موثر باشد. به اين ترتيب مي توان زمان قابل كاركردن با بتن را كنترل كرد و يا مقاومت هاي اوليه آنرا تغيير داد.

از آنجا كه اندر كنش مواد افزودني و سيمان تاثير مستقيمي بر عملكرد مواد افزودني دارد، شايسته است كه ابتدا هيدراسيون سيماني بطور اجمالي مورد بررسي قرار گيرد.

هيدراسيون عبارت است كه تركيب شدن آب با اجزاي تشكيل دهنده سيمان كه در نتيجه اين واكنش شيميايي، عمل گيرش و سخت شدن انجام مي گيرد با وجود تحقيقات زيادي كه در مورد روند هيدراسيون سيمان انجام شده است تاكنون اين پديده به طور كامل شناخته نشده است و اختلاف نظرهايي كه مورد جزئيات آن وجود دارد ولي جدا از اين اختلاف نظرها، روند كلي هيراسيون را مي توان به ترتيب زير توصيف كرد.

مرحله اول:

در اثر اختلاط سيمان با آب، سولفات بصورت محلول در آمده و با آلومينات كلسيم و آلومينوفريت موجود در سيمان تركيب وجود اترينگايت را می دهد. كريستالهاي اترينگايت در ابتدا بصورت رشته هاي نازك سوزني شكل هستند، با رشد اين كريستالها گيرش سيمان نيز آغاز مي شود.

مرحله دوم:

تقريبا يك ساعت پس از اختلاط آب با سيمان مي توان كريستالهاي سيليكات كلسيم هيدراته كه بر اثر هيدراسيون سيليكاتهاي سيمان بوجود مي آيند در ابتدا به صورت رشته هاي نازكي هستند كه به راحتي در فضاي بين دانه هاي سيمان كه پر از آب است، حركت و رشد مي كند با به هم چسبيدن اين رشته ها به يكديگر و چسبيدن آنها به ذرات سيمان هيدراته نشده و ساير محصولات هيدراسيون، بافت متخلخلي پديد مي آيد كه بر اثر ادامه هيدراسيون اين بافت متراكم ترمي شود مقاومت اوليه سيمان ناشي از رشد همين بافت اوليه است.

مرحله سوم:

در اين مرحله بر اثر ادامه عمل هيدراسيون ، داخل حفرات و خلل و فرجها پر مي شود و بتن متراكم تر غير قابل نفوذتر مي شود و مقاومت آن افزايش مي يابد.

 

 

درباره ما

 

 شرکت مهندسی حفار پایدار تهران در سال 1380 تأسیس شده است و از آن زمان در پروژه های مختلف با ارائه خدمات فنی و مهندسی به خوبی انجام وظیفه نموده و سوابق درخشانی را از خود بجا گذاشته است. مدیران شرکت پیش از تأسیس آن نیز دارای 22 سال سابقه مدیریتی و فعالیت در زمینه های حفاری، تزریق دیوار آببند، گودبرداری، میخکوبی (نیلینگ)، اجرای میکروپایل تا قطر 6 اینچ، شمع گرد درجا و مستطیل (بارت) و کلیه امور تحکیم و تثبیت سازه زیر فونداسیون و همچنین در شرکت فرانسوی سیف باشی به مدت 8 سال و شرکت نوفن به مدت 11 سال به صورت پیمان مدیریت پروژه ها فعالیت جدی داشته اند.


آدرس شرکت نیلینگ

آدرس دفتر مرکزی: بزرگراه یادگار امام ـ نرسیده به خیابان آزادی ـ بلوار شهید تیموری ـ 

 

انتهای خیابان عموزاده - پلاک 8 ـ  واحد 1

 

 

شماره تماس شرکت مجری میکروپایل

تلفن: 66021524 - 66035535        فکس: 66067483

 

 

ایمیل شرکت مجری شمع بتنی

ایمیل: info[at]hptiran.com          یاهو ایمیل: hptiranco[at]yahoo.com

 

 

پیمانکار نیلینگ

کانال تلگرام: HaffarPaidarTehranCo@

کاربران آنلاین

ما 1138 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم