هدف آزمایش CBR:

به كمك این آزمایش مقاومت برشی خاك در یك رطوبت و وزن مخصوص معین، مشخص می شود. عدد CBR (نسبت باربری كالیفرنیا) بنا به تعریف بار استفاده شده برای فرو رفتن و نفوذ یك سنبه استاندارد به میزان معین در یك نمونه مورد آزمایش به مقدار بار استاندارد برای همان نفوذ است. میزان نفوذ برای سنبه استاندارد معمولا 0.1 اینچ است. این آزمایش را برای نمونه خاك موجود در آزمایشگاه انجام می دهیم و نتایج را بیان می كنیم. برای اندازه گرفتن مقدار نیرو دو وزنه سرباره را بر روی استوانه پر از خاك قرار می دهیم.

 آزمایش CBR
هدف: تعیین نسبت باربری كالیفرنیا

 وسایل مورد نیاز:

  • دستگاه CBR
  • نمونه خاک
  • ترازو
  • قالب تراكم
  • چكش تراكم
  • وزنه های سرباره

 

قالب تراكم دستگاه CBR
چكش تراكم

 

خروجی آزمایش: عدد CBR - نمودار CBR

نمودار CBR

 

روش انجام آزمایش:

برای شروع آزمایش مقدار 5 كیلوگرم خاك را وزن می كنیم. در حدود 600 سی سی آب به آن اضافه می كنیم. خوب خاك را با آب مخلوط می كنیم تا رطوبتی تقریبا یكنواخت بدست آید. خاك را درون قالب استوانه ای باید متراكم كنیم. برای این كار در پنج لایه خاك را می ریزیم. در هر لایه با چكش تراكم اصلاح شده 56 ضربه به خاك میزنیم تا خوب خاك ما متراكم شود. لازم به ذكر است كه قالب CBR دهانه ای با 15 سانتی متر قطر دارد.

روش انجام آزمایش CBR

بعد از ریختن خاك مرطوب در قالب و متراكم كردن آن، قالب را در زیر دستگاه CBR قرار میدهیم. این دستگاه با سرعت یكنواخت و استاندارد سمبه ای را وارد خاك متراكم شده می كند. توسط دو گیج موجود در دستگاه مقدار فرورفتگی و مقدار نیروی لازم را می خوانیم و با انجام محاسبات عدد CBR را برای نمونه خاك مطابق فرمول های ذیل برای نفوذ 0.1 و 0.2 اینچ بدست می آوریم.

CBR وزنه های سرباره دستگاه CBR روش آزمایش CBR هدف از آزمایش CBR

K ضریب نیروسنج برای محاسبه مقدار نیرو برابر 5.82 می باشد.

CBR

بعد از اتمام آزمایش توسط جك هیدرولیكی خاك متراكم را از درون استوانه خارج می كنیم.

نمونه خاک CBR قالب تراكم CBR نسبت باربری كالیفرنیا تعیین آزمایش CBR

درباره ما

  

شرکت مهندسی حفار پایدار تهران در سال 1380 تأسیس شده است و از آن زمان در پروژه های مختلف با ارائه خدمات فنی و مهندسی به خوبی انجام وظیفه نموده و سوابق درخشانی را از خود بجا گذاشته است. مدیران شرکت پیش از تأسیس آن نیز دارای 22 سال سابقه مدیریتی و فعالیت در زمینه های حفاری، تزریق دیوار آببند، گودبرداری، میخکوبی (نیلینگ)، اجرای میکروپایل تا قطر 6 اینچ، شمع گرد درجا و مستطیل (بارت) و کلیه امور تحکیم و تثبیت سازه زیر فونداسیون و همچنین در شرکت فرانسوی سیف باشی به مدت 8 سال و شرکت نوفن به مدت 11 سال به صورت پیمان مدیریت پروژه ها فعالیت جدی داشته اند.


آدرس شرکت نیلینگ

آدرس دفتر مرکزی: تهران ـ بزرگراه یادگار امام ـ نرسیده به خیابان آزادی ـ بلوار شهید تیموری ـ 

 

انتهای خیابان عموزاده ـ پلاک 8 ـ  واحد 1 

شماره تماس شرکت مجری میکروپایل

تلفن: 66021524 021 - 66035535 021       فکس: 66067483 021

ایمیل شرکت مجری شمع بتنی

ایمیل: info[at]hptiran.com          یاهو ایمیل: hptiranco[at]yahoo.com

پیمانکار نیلینگ

کانال تلگرام: HaffarPaidarTehranCo@